Monoray Vinçler

 Monoray vinçler, profil yada tek kiriş köprülü vinçler üzerinde dikey yada yatay eksenlerde çalışabilen, askılı tip olarak bilinen vinçlerdir. ½ , ¼, yada 1/6, halat donanımlı olabilir küçük montajlı sistemlerde genellikle seriliği ile tercih sebebi olur.

A-1) STANDART MONORAY VİNÇLER

Hemen her fabrikada bulunan basit L profiller altında ya da tek kiriş gezer vinçlerde makine grubu olarak çalıştırılabilir. Genellikle seri hareket eden bu modeler gezer vinçlerin kurulumuna ve çalışmasına elverişli olmayan dar mekanlarda sıkça tercih edilir. Sistemin kaldırma grubunu yine YILMAZ Redüktör oluşturur. Kullanılacak yerin ve yapacağı işin özelliğine göre dizayn edilir.

A-2) DÖNER ŞARYOLU MONORAY VİNÇLER

Kullanım alanı olarak döner şaryolu monoray vinçler, yatay pozisyonda açısal eksen değişikliği, farklı holler arasında yük aktarımı ve geri dönüşümlü bant düzenekleri varsa bu vinç sistemleri tercih edilir. Taşıyıcı ı putrelin dönüş dairesi en az 1500 radyuse sahip olmalıdır. Döner mafsallı şaryo sistemi eksenel rulman ile yataklama yapıldığı için vincin rahat dönüşü sağlanmış olur. Bu sistemde kullanılan kaldırma redüktörleri YILMAZ marka (VR)serisi, yürütme rediktörleri ise ÖZFATİHLER marka (s) tipi redüktörlerdir.